Zapalenie migdałków

badanie migdałków

Zapalenie migdałków to dość powszechna choroba, na jaką zapadają dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak na anginę mogą także zachorować dzieci starsze czy osoby dorosłe, choć w ich przypadku choroba może mieć nieco inne podłoże. U części pacjentów choroba w stanie ostrym zamienia się na przewlekłe zapalenie migdałków, które może doprowadzić do powstania poważnych stanów zapalnych w organizmie. Czym zatem są same migdałki i jakie są najczęstsze objawy, świadczące o stanie zapalnym migdałków?

Czym są migdałki?

Migdałki są tworem, zbudowanym w całości z tkanki limfatycznej, których zadaniem jest ochrona organizmu przez wirusami i bakteriami chorobotwórczymi. Większość pacjentów kojarzy głównie migdałki podniebienne, które są niewielkimi tworami ułożonymi symetrycznie po obu stronach gardła. Jednak każdy człowiek posiada także inne rodzaje migdałków, które mogą być umieszczone bezpośrednio w gardle (tak zwany trzeci migdał), na języku czy na tylnej ścianie gardła.

Ich położenie nie jest przypadkowe – gardło, leżące zarówno w układzie oddechowym, jak i pokarmowym, często jest narażone na działanie wirusów i bakterii, dlatego migdałki umieszczone w gardle i jego bliskich okolicach, mają chronić organizm przed dalszym rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych wirusów i bakterii. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że pomagają one w stworzeniu swoistej pamięci immunologicznej. Dzięki temu raz rozpoznane wirusy czy bakterie, które zostały zidentyfikowane jako patogenne i chorobotwórcze, będą w przyszłości zwalczane przez układ odpornościowy organizmu.

Najczęstsze objawy zapalenia migdałków

Część objawów jest dość charakterystyczna, głównie dla ostrego zapalenia migdałków , inne z kolei pozwalają rozpoznać przewlekłe zapalenie migdałków. Jak? Sprawdź na stronie http://migdalki.net.pl.Warto pamiętać, że ostre zapalenie migdałków to najczęściej angina, która może być anginą czerwoną (wówczas migdałki są powiększone i zaczerwienione) lub anginą białą (wtedy migdałki pokryte są biało-żółtym nalotem).

Najczęściej o zapaleniu migdałków świadczy silny ból gardła, w wielu przypadkach połączony z problemami z przełykaniem, ale również ból głowy i gorączka przekraczająca 38 stopni. Do powstania stanu zapalnego nie zawsze są potrzebne wirusy, atakujące organizm. U niektórych pacjentów zapalenie migdałków pojawia się na skutek namnażania bakterii, które są obecne w gardle pacjenta. Czasem także dochodzi do zapalenia po zjedzeniu bardzo zimnych potraw. Wówczas śluzówka migdałków bardzo szybko się obkurcza, co również może przyspieszyć powstanie stanu zapalnego. Choroba atakuje zarówno małe dzieci, u których jest wywoływana głównie przez wirusy, jak i u osób dorosłych, gdzie powodują ją chorobotwórcze bakterie.

Leczenie zapalenia migdałków

Częste i nawracające ostre zapalenia migdałków mogą się zamienić w przewlekłe zapalenie migdałków, które leczy się nieco inaczej. Przy ostrych stanach zapalnych sięga się po antybiotyki, które należy przyjmować przez 7-10 dni, nawet jeśli poprawi się stan zdrowia pacjentów. U małych dzieci, u których za zapalenie migdałków odpowiadają wirusy, stosuje się preparaty z paracetamolem i lekami przeciwzapalnymi. Skuteczne bywa również stosowanie tabletek na ból gardła, które na noc zastępuje się sprayami o analogicznym charakterze działania. Przy anginie białej można także stosować płukanie gardła. Natomiast przy przewlekłym zapaleniu migdałków sięga się po leczenie operacyjne.

Jednak zanim dojdzie do usunięcia migdałków przerośniętych (dodatkowe informacje o usuwaniu migdałków na portalu zdrowemigdalki.net.pl) i utrudniających przełykanie, należy zdiagnozować przewlekły stan zapalny, który oznacza, że pacjent choruje na anginę co najmniej 3 razy w ciągu roku.

5 (100%) 3 Głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 18

Powered by WordPress