Czym jest skaza białkowa?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia ze skazą białkową, wie doskonale, jak nieprzyjemny może być jej przebieg. Nietolerancja białka zwykle dotyczy dzieci do trzeciego, najpóźniej czwartego roku życia i jest związana ze słabo rozwiniętym na tym etapie układem immunologicznym, który nie potrafi jeszcze poprawnie rozpoznać, co jest szkodliwe, a co zupełnie niegroźne. Efektem tego jest szereg uciążliwych dolegliwości na skutek kontaktu z alergenem. Co ważne – błędne jest popularne do niedawna założenie, że źródło uczulenia tkwi jedynie w krowim mleku. Dziś specjaliści zaznaczają, że objawy skazy białkowej mogą pojawić się po zjedzeniu mięsa, cytryny czy truskawki. Co jeszcze warto wiedzieć o skazie białkowej?

Objawy skazy białkowej

Często zdarza się tak, że organizm, szczególnie bardzo młody, nie potrafi jeszcze odróżnić składników pożytecznych od szkodliwych. Układ odpornościowy, walcząc z różnego rodzaju zagrożeniami, jak bakterie i wirusy, za zbędny element uznaje również białko i negatywnie reaguje przy każdym kontakcie z nim, sygnalizując to wieloma symptomami.

objawy skazy białkowejNajbardziej charakterystyczne objawy skazy białkowej to biegunki, wymioty, katar, kaszel, podwyższona temperatura oraz krostki na kolanach, łokciach, policzkach i na szyi. Skóra staje się zaczerwieniona i sucha, a niekiedy również łuszczy się i pęka, swędząc przy tym intensywnie.

Skaza białkowa u niemowlaka może również powodować zbyt niską wagę. Wśród jej przyczyn najczęściej wskazywane są geny i czynniki środowiskowe oraz alergeny wziewne i kontaktowe. Z pewnością dobrą informacją jest fakt, że większość dzieci wyrasta z tego uczulenia w momencie, gdy układ immunologiczny i pokarmowy są rozwinięte na tyle, że poprawnie rozpoznają i trawią białko. Bywa jednak i tak, że ze skazą trzeba żyć już na stałe, ponieważ pozostaje z człowiekiem na resztę życia.

Więcej przydatnej wiedzy znajdziesz na dedykowanym portalu bialkowa.pl

Leczenie skazy białkowej

Co należy zrobić, gdy pojawią się objawy skazy białkowej? Przede wszystkim udać się do lekarza, ponieważ każdy rodzaj alergii powinien być leczony pod okiem specjalisty. Skaza białkowa u dzieci wymaga więc wizyty u pediatry i alergologa. Lekarz najczęściej pierwszą diagnozę stawia na podstawie symptomów i przeprowadzonego wywiadu.

Testy alergiczne u tak maleńkich dzieci mogą nie dać jasnej odpowiedzi, co jest przyczyną uczulenia, dlatego rozpoznanie alergenu zwykle następuje poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej. Z jadłospisu dziecka wyklucza się najbardziej niebezpieczne produkty, czyli mleko krowie, kozie i owcze, wszelkie jogurty, deserki i kaszki na mleku, mięso wieprzowe i wołowe, ryby, parówki, soję, czekoladę, orzechy, gluten, truskawki i cytrusy. Należy jednocześnie bacznie obserwować organizm dziecka i jego reakcję na to, co dostanie do jedzenia.

Dieta eliminacyjna przy skazie białkowej

Warto w tym celu prowadzić specjalny zeszyt, który pomoże ustalić, co najbardziej szkodzi uczulonemu. Podczas diety liczy się konsekwencja i brak jakichkolwiek odstępstw – spożycie nawet niewielkiej ilości alergenu może spowodować natychmiastowy nawrót ciężkich i bolesnych objawów. Dodać należy, ze skaza białkowa u niemowlaka, który jest karmiony piersią wymaga zastosowania i przestrzegania powyższych zmian w jadłospisie jego matki – więcej o tym na tej stronie: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/skaza-bialkowa/. Z kolei u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym konieczna jest zamiana na inny typ mieszanki.

Ponieważ przy skazie białkowej główną rolę odgrywa eliminacja części składników, łatwo dojść może do niedoboru pewnych elementów w organizmie, szczególnie niektórych witamin oraz wapnia. Składniki te koniecznie trzeba dostarczyć w innym produkcie, który je zawiera, a jednocześnie nie znajduje się na liście rzeczy zakazanych. Zbilansowana dieta to podstawa, szczególnie w przypadku małych dzieci i kobiet karmiących piersią.

5 (100%) 3 Głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − = 70

Powered by WordPress